top of page

​Süper Scratch Programlama Yolculuğu

Güncelleme tarihi: 26 Tem 2023

Bu yazımızda sizlerle "Süper Scratch Programlama Yolculuğu" kitabını inceleyeceğiz.

Kitabımız gerek kalın hamur ve renkli baskı yöntemiyle tasarım yönünden oldukça ilgi çekici bir yapıya sahip. Müşterisi, kitabın ağırlığı ve kalın yapısını beğenerek tercih yoluna girebilir.

Esasında yabancı yayın olan kitabımız bir çevirmenin elinden geçerek sizlerle buluşuyor. Daha ilk sayfasında kendisine ait övgü yorumlarını paylaşan yazar🙈, neyse ki sonraki sayfada kitabın ismini yazmayı unutmuyor..🙊

Gerçekten oldukça iddialı bir girişe sahip yazarımızın öz güvenini, belki de MIT şirketinin desteğine borçluyuz..💪

Yaklaşık beş bölümden oluşan giriş kısmının ardından, kitap on aşamada ilerleyerek, son söz, kapanış notu ve online kaynakların verilmesi ile sonlandırılıyor.Kitabın kendi kurgusu olan bir ekip ile kitap sürdürülmeye çalışılmış.

1.Bölümde, çizgi roman ile eğlenceli bir giriş yapılmaya çalışmasının ardından, bilgilendirme yapan kareler ve örnekler ile genel tanıtım yapılmaktadır. Fakat dikkatimi çeken şey, çeviri kitabı olmasına rağmen örneklerin değiştirilmeyip İngilizce dilde kalması..👎

2.Bölümde ise, "Uzaya Yolculuk" başlığı altında, çizgi roman girişi ile yapılan hikayelendirmenin ardından ilgili bloklar kullanılarak bir uzay uygulaması tasarlanmaktadır.

3.Bölümde de, "Mona Lisa Tuzağı" başlığında yine çizgi roman ile hikaye girişinin sonrasında, değişken kavramı ele alınarak bir yapboz uygulaması yapılmaktadır.

4.Bölümde , "Hong Kong'un Teknomerkezini Koruma" başlığında yine çizgi roman ile hikaye girişinin sonrasında, oyun başlatma türleri, sektirme ve kontrol gibi kavramlar kullanılan bir oyun geliştirilmiştir.

5.Bölümde ise, "Ipanema'da Bir Penaltı Vuruşu" başlığında yine çizgi roman ile hikaye girişinin sonrasında, ses ve hareket efektleri kullanılarak bir futbol oyunu yapılmıştır.


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page