top of page

​Scratch JR

Güncelleme tarihi: 26 Tem 2023

Uzun zamandır incelemesini yapmaya vakit bulamadığım eğitim materyalleri artık uykularımı kaçırmaya başladı diyebilirim :)

Çok kıymetli içeriklerin yer aldığı bu materyaller önerilmek üzere bir süredir kitaplığımda sıraya girmiş şekilde sizleri bekliyor.

Okul öncesi dönemde kodlama etknliklerine başlamanın önem ve gerekliliği üzerine eminim çok fazla yazı ile karşı karşıya kalmışsınızdır. Kodlama eğitiminin okuma yazma becerisi gerektirmeden gerçekleştirilebileceği faydalı birkaç uygulamadan birisidir ScratchJR.Normalde mağaza üzerinden (App Store / Google Play Store) indirilerek kullanılan ScratchJR’i,bir web sitesinde sunulan kaynak yazılımı ile masaüstünüzde de kullanabilirsiniz.

1. ve 2. sınıf öğrencilerime verdiğim ScrathJR eğitiminde çok fazla örnek kullanımına ihtiyaç duyduğum bir sırada, online kaynakların eksikliği beni biraz üzdü. Aslına bakarsanız video olarak yeterince örnek kaynaklar vardı. Fakat bilenler bilir, doküman olarak kullanılacak kaynak kitabın yerini hiçbir şey tutmaz. Kısa bir araştırma sonrasında düşük bütçeli sayılabilecek bir ScratchJR uygulama kitabına rastladım. Piyasada uzun yıllardır var olan ScratchJR kitapları ilgimi çekse de, tercihimi güncel yayından yana kullandım.

Elime ulaşan kitapta uygulamanın genel blok tanımları ve arayüz tanıtımı yer alıyor. Sonrasına kitap Başlangıç, Orta ve İleri Seviye şeklinde uygulamaların bulunduğu bölümlere ayrılmıştır.

Bu arada ScratchJR üzerinden bir örnek hazırlayıp bunu öğrenciler için bir uygulama yönergesi içeren şablon haline dökmek çok zor olmasa da zaman gerektiren bir iş. Bu sebeple hazır örnekler içeren bir kılavuz kitap arayışım neticesinde ulaştığım bu yayın, kafamı bayağı rahatlattı diyebilirim. Öğrencilerim ile paylaştığım, kitapta yer alan örnekler benim için yoğun zamanlarımda hayat kurtarıcı oldu.

Bütçesi düşük bütçeli desem de malum piyasa artışlarını temel alarak getirdiğim bir yorumdur bu. Yoksa yarısı fiyatına da alınabilecek kadar az yoğunluk içeriyorum fikrimce. Böylelikle olumsuz bir tarafını da söylemiş olalım kitabın. Fiyat / Performans açısından biraz alt bütçe sınırını aşıyor. Fakat gözünüzde sorun oluşturmayacak bir meblağ ise deneyimlemenizi önerebileceğim bir kaynak.

Keyifle kalın :)

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page